ADMINISTROWANIE CIS

Rozliczenia CIS300

Construction Industry Scheme – CIS to system kontraktorski działający w UK w obecnej postaci od kwietnia 2007.

Podmioty biorące udział w brytyjskim obrocie handlowym w branży budowlanej są zobowiązane do podporządkowania się przepisom CIS. Jak łatwo się domyślić, chodzi o kontrolowanie zobowiązań podatkowych od zysków generowanych w obrocie handlowym pomiędzy ‘budowlańcami’. Mocno upraszczając, chodzi tu o sytuację, kiedy główny kontraktor dokonuje płatności za wykonanie zlecenia subkontraktorowi (inaczej podwykonawcy, popularnie nazywanemu Subbi) z potrąceniem zaliczki CIS i przy udziale rozwiązań systemu autoryzacji i raportowania Construction Industry Scheme.

Oprócz potwierdzenia statusu subkontraktora (standard rate/higher rate i gross status), kontraktor ma obowiązek zabezpieczyć i wpłacić na konto HMRC w okresie do około miesiąca od dokonania płatności (netto) za wykonanie zlecenia odpowiednio; 20% lub 30% – standard /higher rate – zaliczki na podatek i ubezpieczenie.

Należy podkreślić, że przepisy CIS wymagają, aby potraktować w ten sposób każdą firmę, czy to LTD, partnership lub osobę samozatrudnioną, biorącą udział w pracach budowlanych, wykonywanych dla głównego kontraktora (main contractor).

Strategie kontraktorskie (IR35 compliance)

Nasi doradcy mają bardzo bogate doświadczenie w organizacji systemu wynagrodzeń,
jak również w poprawnym raportowaniu i ewidencjonowaniu dokumentacji kontraktorskiej.

W tym miejscu należy wspomnieć o bardzo istotnej kwestii związanej z przeprowadzeniem przez głównego kontraktora, należytej oceny relacji z potencjalnym podwykonawcą, w zasadzie jeszcze zanim dojdzie do weryfikacji w systemie CIS.

W szczególności odnosi się to do współpracy z osobami fizycznymi. Gdzie należy rozważyć, czy dana osoba nie powinna zostać zatrudniona w firmie przy zastosowaniu listy płac (PAYE) i objęta przepisami prawa pracy.

Niestety opcja, czy będzie to zatrudnienie (employment),
czy samozatrudnienie (self-employment), nie podlega wolnemu wyborowi kontraktora, czy nawet nie może być przedmiotem dowolnych ustaleń pomiędzy zainteresowanymi stronami.

Ryzyko drastycznie spada, kiedy zadanie pozostaje zlecone firmie ltd, która posiada własną osobowość prawną, odpowiednią strukturę zatrudnienia i polisę ubezpieczeniową etc.

Jest absolutnie jasne, że z punktu widzenia wysokości podatku i ubezpieczenia, a w szczególności obciążeń socjalnych i ryzyka związanego z zatrudnieniem, to właśnie ta druga forma współpracy, czyli przyjęcie zlecenia przez osobę samozatrudnioną, jest bardziej atrakcyjna dla obydwu stron. Jednakże, ze względu na znaczące różnice wynikające ze sposobu naliczanych według tej metody podatków i składek na ubezpieczenia socjalne, które wypadają na niekorzyść państwa, ustawodawca nie pozostawia wolnego wyboru w tej kwestii. Specjalnie na tą okazję został stworzony zbiór przepisów IR35, który spędza sen z oczu wielu kontraktorom.

Na podstawie tego przepisu HMRC ma prawo dokonać oceny statusu zatrudnienia w każdej firmie, na każdym etapie działalności i właściwie bez żadnych ograniczeń czasowych (również wstecz). W przypadku udowodnienia działania na szkodę HMRC, w postaci skutecznego omijania przepisów o podatku dochodowym i ubezpieczeniu, HMRC ma prawo zarządać od kontraktora zapłacenia zaoszczędzonych w ten sposób podatkow i składek oraz nałożyć bardzo srogie kary.

Najcześciej spotykanym zarzutem w tego typu postępowaniach jest brak występowania elementu ryzyka po stronie subkontraktora, np: praca w ustalonych godzinach i rozliczania się ‘na godzinę’, zamiast pracy „na cenę”, następnie brak posiadanego przez subkontraktora odrębnego ubezpieczenia public liability, lub korzystanie z narzędzi/samochodu, należącego do głównego kontraktora itp.

W tym miejscu możemy zapewnić, że nasze bogate doświadczenie nabyte podczas ponad 10 lat pracy z kontraktorami CIS i stosowane przez naszych doradców rozwiązania, zapewnią silną pozycję w starciu z przepisami IR35.