DORADZTWO PODATKOWE

Reprezentacja w sporach i podczas kontroli skarbowych

Specjalizujemy się w rozwiązywaniu sporów z instytucjami powołanymi do kontroli podatkowej oraz w dochodzeniach natury skarbowej, które mogą dotyczyć zarówno klientów indywidualnych, czy też rodzinnych biznesów, jak i średnich i dużych firm.

Efektywne zarządzanie sporami i dochodzeniami podatkowymi wymaga specjalistycznej wiedzy, w szczególności z zakresu prawa podatkowego i procesów prawnych, jak również wiedzy z zakresu uprawnień i działalności HMRC. Obejmuje to praktyczny wgląd w to, jak HMRC walczy i rozstrzyga sprawy podatkowe, a także szczegółową wiedzę na temat brytyjskiego ustawodawstwa podatkowego. Nasz zespół zapewnia specjalistyczne doradztwo mające na celu właściwe prowadzenie spraw klientów, dzięki czemu mają oni szanse uniknąć kompleksowych, stresujących i często bardzo kosztownych procedur.

Jeżeli dowiedziałeś się, że HMRC prowadzi dochodzenie w Twojej sprawie, specjalistyczne doradztwo jest absolutnie niezbędne. Na tym etapie kluczowe jest, aby postępować z HMRC w odpowiednio zaplanowany i przemyślany sposób.

Jako firma, posiadamy niezwykle wysoki wskaźnik pozytywnego rozpatrywania spraw podatkowych oraz doświadczenie w zagadnieniach takich jak:

Planowanie podatkowe i optymalizacja zobowiązania podatkowego

Określenie ‘’planowanie podatkowe’’ pozostaje w ścisłym związku z budżetowaniem, planowaniem finansowym i optymalizacją podatkową.

W procesie budowania majątku, a następnie zapewnienia jego ochrony, niezbędny jest jasny plan finansowy.

Oznacza to plan, w którym dokonano oceny obecnej sytuacji finansowej, jak również wykonano prognozy przyszłej sytuacji na podstawie planowanych decyzji finansowych, dostępnych dóbr, źródeł dochodów, inwestycji oraz planów emerytalnych.

Abacus Bureau Accountants zapewnia usługi pozwalające na rozwój i implementację strategii podatkowych korzystając ze sprawdzonych rozwiązań niskiego ryzyka, których zastosowanie pozwoli zmniejszyć pośrednie i bezpośrednie obciążenia podatkowe.

Oferujemy również zapobiegawczą ocenę ryzyka i porady natury podatkowej odnoszące się do proponowanych zmian i strategii oraz wskazówki odnośnie zmniejszenia potencjalnego ryzyka.

W naszej ocenie, jedynie pełne rozumienie i analiza wszelkich elementów planowania podatkowego, takich jak złożoność systemu naliczania zobowiązań podatkowych, czy odliczenia i ulgi w kontekście opcji inwestycyjnych, pozwala na podjęcie rzetelnej decyzji.

Immanentnym elementem procesu decyzyjnego natury podatkowej, jest odniesienie się do kwestii zastosowania dostępnych optymalizacji, które należy rozumieć jako proces redukowania lub eliminacji zobowiązań podatkowych, poprzez przewidziane w prawie lub nieobjęte zakazem prawnym rozwiązania.

Najbardziej popularne elementy, o których mowa to:

  • Portfele inwestycyjne – Seed Enterprise Investment Scheme
  • Odliczenie strat kapitałowych
  • Darowizny na cele charytatywne
  • Opłacane przez pracodawcę plany emerytalne
  • Planowanie przychodów emerytalnych
  •  Zdrowotne konta oszczędnościowe (ang. Health Savings Accounts)
  • Wydatki za prace zdalną i domowe biura
  • Wydatki za opiekę medyczną powyżej pewnego progu
  • Ulgi podatkowe dla inwestycji w nieruchomości

Międzynarodowe prawo podatkowe, dwustronne i wielostronne umowy podatkowe

Obszar planowania i optymalizacji podatkowej posiada istotny aspekt międzygraniczny. W związku z tym, planowanie podatkowe dla podmiotów podnoszących aktywność w różnych jurysdykcjach prawnych jest istotnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej, jak i procesów zarządzania i inwestycji. Wymaga to szczegółowej wiedzy i doświadczenia w zakresie dwustronnych i wielostronnych umów podatkowych, odpowiednio dostosowanych i zaadaptowanych do wymogów brytyjskiego prawa podatkowego.

Regularnie współpracujemy z grupą biegłych księgowych i doradców podatkowych specjalizujących się w tej materii, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i poza jej granicami.

Międzynarodowe traktaty o unikaniu podwójnego opodatkowania to inaczej umowy na szczeblu rządowym pomiędzy przynajmniej dwoma krajami, które definiują zasady podatkowe dla rezydentów obu tych krajów pozostających ze sobą w zależności natury cywilno-, bądź administracyjno-prawnej.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania są często złożone i wymagają profesjonalnej interpretacji. Jednak przyświeca im pozytywny cel, czyli eliminacja niepożądanych skutków podwójnego opodatkowania. Upraszczając, zapisy umowy przewidują ulgi podatkowe, które w swoim zamyśle zapobiegają obłożeniu podatkiem od tego samego przychodu, należnym w obu jurysdykcjach prawnych.

Istotna jest właściwa interpretacja umowy o podwójnym opodatkowaniu, w procesie ustalania ‘’rezydentury podatkowej’’ dla danego podatnika, ponieważ zazwyczaj prawa podatkowe przypisane są krajowi, kremu podlega rezydencja prawna podatnika.

Kompleksowość tego procesu wymaga zasięgnięcia rady u doświadczonego doradcy.

W związku z tym, oferujemy nieodpłatną konsultację z wykwalifikowanym doradcami, którzy będą w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania i pomogą ustalić, ponad wszelką wątpliwość, czy dana umowa o uniknięciu podwójnego opodatkowania może zostać zastosowana.

 

Długoterminowe strategie podatkowe dla biznesów rodzinnych

Wybór odpowiedniej strategii biznesowej dla Twojej firmy jest kluczowy.
Wiemy, że większość rodzinnych biznesów ma strukturę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
inne spółek osobowych lub jednoosobowych działalności gospodarczych. Obie te formy są opodatkowane w różny sposób.

Spółki kapitałowe (LTD/PLC) są zobowiązane do płacenia corporation tax, i chociaż na pierwszy rzut oka taryfy podatkowe dla firm mogą wydawać się niższe, niż te dla spółek osobowych, to zazwyczaj dodatkowe obciążenia podatkowe pojawią się w sytuacji wyprowadzenia korzyści finansowych z majątku spółki przy użyciu rozwiązań niewydajnych podatkowo. W szczególności, gdy przychodzi do płacenia składek NI i wyższej taryfy podatkowej PIT od wypłat, świadczeń niepieniężnych (BIK) i bonusów dyrektorskich.

Natomiast spółki osobowe (Partnership) są uważane za bardziej przejrzystą strukturę z punktu widzenia podatków. Oznacza to, że przychody spółki podlegają opodatkowaniu tylko raz, w momencie ich powstawania. Obowiązek podatkowy spoczywa na wspólnikach, podczas gdy w przypadku firmy jest ona uważana za osobny podmiot prawny. Zamiast opodatkowania indywidualnych dyrektorów, obowiązki podatkowe przypadają bezpośrednio na firmę.

Dla większości właścicieli biznesów i akcjonariuszy, możliwość wyjścia z biznesu poprzez sprzedaż udziałów inwestorom lub nabywcy strategicznemu uważa się za najbardziej wydajne podatkowo rozwiązanie.

Aktualna stawka bazowa Capital Gains Tax w wysokości 28% nie jest tak korzystna, jak 10% stawka Enterpreneurs’ Relief,
która jeszcze przed kwietniem 2008 roku pozostawała szeroko dostępna dla różnych scenariuszy przeniesienia własności firmy.

Ulga podatkowa dla przedsiębiorców (Enterpreneurs’ Relief) została znacznie rozszerzona dla kwalifikujących się aktywów przedsiębiorstwa po 6 kwietnia 2011 roku. Jednakże w trakcie planowania budżetu na 2020 rok Minister Finansów ogłosił, że dożywotnia ulga podatkowa dla przedsiębiorców zostanie zmniejszona z 10 mln funtów do 1 mln. Dla wszystkich kwalifikujących się ulg, gdzie zdarzenie podatkowe (tax point) jest datowane po 11 marca 2020.

Takie transakcje (zbycia) zasadniczo umożliwiają zastosowanie obniżonej stawki 10% podatku CGT od zysków kapitałowych ze sprzedaży kwalifikujących się aktywów (takich jak Twoja firma). Należy również zauważyć, że od 2020/2021 r. ulga dla przedsiębiorców (Enterpreneurs’ Relief) została przemianowana na ‘ulga z tytułu zbycia aktywów biznesowych’ (Business Asset Disposal Relief).

Jako jeden z warunków na dostępność BADR wymagany jest posiadanie przez zbywającego minimum 5% udziałów w spółce.
Dodatkowo zbywający powinien pozostawać przez określony czas również pracownikiem lub dyrektorem firmy. Pomimo wszystkich tych wymogów, przy odpowiednim planowaniu i właściwej strukturze firmy, ulga przedsiębiorcza jest dostępna dla wielu scenariuszy sprzedaży lub przekazania kontroli firmy.

Dlatego właśnie planowanie odpowiedniej strategii wyjścia często wymaga ciągłego skupienia się na rozwoju następujących:

Plan strategiczny i ocena możliwości skalowania potencjału

Ogólne wyniki finansowe

Badania aktualnej pozycji na rynku

Wycena aktywów oraz wartości intelektualnej

Przegląd zakontraktowanych i/lub powtarzających się wydatków

Testowanie zależności firmy od kluczowych klientów, dostawców i pracowników

Co najważniejsze, planowanie podatkowe musi mieć formę dialogu pomiędzy doradcą podatkowym oraz dyrektorami/akcjonariuszami. Doradca musi rozumieć naturę biznesu oraz to, co członkowie firmy tak naprawdę planują osiągnąć, zarówno dziś jak i w przyszłości.

Bankructwo i likwidacja spółki, upadłość konsumencka

Warto zaznaczyć na wstępie, że w zasadzie każdej firmie działającej na rynku grozi ryzyko bankructwa.
Okresowa niewypłacalność może zdarzyć się każdemu. Jednakże w sytuacji, kiedy niewypłacalność przybiera niebezpieczną formę, przedsiębiorca powinien być świadomy jak postępować oraz kiedy należy zgłosić upadłość.

Współpracujemy z zarejestrowanymi specjalistami (syndykami) do spraw upadłości, których kancelarie pozostają formalnie upoważnione do doradztwa w wyżej wymienionych sytuacjach. Chcielibyśmy jednak nadmienić, że nasz zespół jest w stanie zaadaptować się do zasad i zaleceń Twojej firmy, co pomoże wcześnie wykryć i uniknąć ryzyka bankructwa na długo przed jego wystąpieniem.

Chcielibyśmy jednak podkreślić, że nasz zespół jest również w stanie pomóc Twojej firmie w adaptacji pewnych zasad i wytycznych, które zawczasu pomogą wykryć ryzyko bankructwa.

Z całą pewnością niekontrolowane zaległości podatkowe pozostają jednym z kluczowych czynników przyczyniających się do upadku małych firm w UK. Często, największym wierzycielem firm stawianych w proces upadłości jest HMRC. Z naszej obserwacji te zaległości zazwyczaj są spowodowane brakiem kontroli nad systemem odroczonych zobowiązań podatkowych i najczęściej, przy zastosowaniu odpowiednich technik planowania i zarządzania, można ich uniknąć. Należy podkreślić, że każda firma powinna funkcjonować w sposób zapewniający terminowe opłacanie wszelkich zobowiązań.

Prawo jasno wymaga od każdego przedsiębiorcy wystarczających kompetencji, aby wszelkie zobowiązania były zaspokojone w zgodzie z umowami lub przepisami prawa. Natomiast ignorancja w tym zakresie nie jest wytłumaczeniem i nie zwalania z odpowiedzialności.

Niewypłacalność
wobec HMRC?

Z własnego doświadczenia wiemy, że większość niewypłacalności wobec HMRC wynika z zadłużeń VAT oraz PAYE/CIS. W sytuacji, gdy właściciel miał w przeszłości inne działalności, które były zadłużone wobec HMRC, instytucja ta będzie podejrzewać, że podobny przypadek może wystąpić ponownie.

W związku z tym HMRC może żądać pewnej formy zabezpieczenia przed kolejnym ryzykiem wystąpienia długu. Wymóg wpłacenia depozytu jako zabezpieczenia płatności PAYE/CIS ma istotny wpływ na działalność i przepływ pieniędzy w firmie. Jednakże niewpłacenie takiej zaliczki jest wykroczeniem i zazwyczaj skutkuje karą grzywny.
Wobec powyższego, istotnym jest, aby w odpowiednim czasie zasięgnąć rady specjalisty i postępować zgodnie z wytycznymi HMRC.

Również, gdy osoba zadłużona jest powiązana z firmą, która ma zadłużenia w płatności składek NI wobec HMRC, zaleca się wczesną poradę specjalisty z zakresu zarządzania długiem podatkowym. Może bowiem wystąpić sytuacja, w której HMRC wnioskować będzie o przeniesienie długów z firmy na tę osobę.

Następuje to, gdy istnieje podejrzenie, że osoba celowo unika uregulowania należności podatkowych. Jest to kolejna dostępna opcja, aby przeciwdziałać oszustwom podatkowym. Brak płatności może skutkować dalszymi czynnościami windykacyjnymi ze strony HMRC, wobec czego wczesna porada jest niezbędna.