PODATEK VAT

Podatek VAT

Podatek od wartości dodanej jest to podatek pośredni, nazywany również podatkiem obrotowym od towarów i usług.

Specjaliści HMRC z departamentu VAT i akcyzy są powszechnie uważani za najlepiej wyszkolonych i najbardziej srogich pośród urzędników brytyjskiej skarbówki. Natomiast podwyżki stawek i ostrzejszy system kar wprowadzony w ostatnich latach oznaczają, że związane z interpretacją przepisów VAT ryzyko nigdy nie było większe.

Nasi specjaliści od podatku VAT w najdrobniejszych szczegółach zapoznają się ze specyfiką Twojego biznesu, w celu umożliwienia opracowania odpowiedniej strategii mającej odzwierciedlenie w sporządzonych i dostarczonych zawsze we właściwym terminie sprawozdaniach.

Jeśli obawiasz się, że możesz przegapić okazję na optymalizację podatku, przeoczyć potencjalne ryzyko lub masz na myśli konkretną i nurtującą kwestię podatku VAT, nasz zespół specjalistów VAT może Ci pomóc. Poświęcenie czasu na poznanie Ciebie i Twojej firmy pomoże wskazać obszary, w których możemy współpracować, aby zapewnić efektywne wykorzystanie podatku VAT.

Abacus Bureau Accountants jest również w stanie zapewnić specjalistyczne porady dotyczące innych podatków pośrednich, takich jak:

cła

opłaty hazardowe

podatki od składek ubezpieczeniowych

Wymiana wewnątrzwspólnotowa

Regulacje podatkowe dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy i nabycia towarów lub usług, to zagadnienia bardzo kompleksowe, które często jawią się jako duże wyzwanie dla przedsiębiorców. Natomiast handel wewnątrzwspólnotowy dotyczy głównie przepływu produktów rolnych i pochodzenia zwierzęcego między państwami członkowskimi UE, jak i wiążącej się z tym potrzeby harmonizacji wymogów sanitarno-higienicznych i jakościowych dla podmiotów biorących udział w wymianie handlowej i pochodzących z różnych krajów Unii Europejskiej.

Poniżej kilka zagadnień, nad którymi należy się pochylić przed podjęciem współpracy z dostawcą lub kontrahentem zarejestrowanym w innym kraju Unii Europejskiej:

Import i Export

Brexit a wymiana handlowa

Wielka Brytania opuściła UE, a okres przejściowy po Brexicie dobiegł końca w grudniu 2020.

Wiemy już, że 24 grudnia 2020 r. została zawarta umowa handlowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Dziś nie ma już potrzeby zastanawiać się nad trudnymi do przewidzenia konsekwencjami realizacji handlu w zgodzie z zasadami WTO, przewidzianymi dla scenariusza bez umowy (tzw. twardy brexit). Przecież jeszcze pod koniec 2020, pozostawało to realnym zagrożeniem dla naszych biznesów.

Wprawdzie zasady WTO przewidują, że te same warunki handlowe muszą być stosowane do wszystkich członków WTO, chyba że istnieje umowa handlowa między dwoma lub więcej krajami/uczestnikami wymiany handlowej, jednak osiągnięte w grudniu 2020 rozwiązania umowne, przewidują daleko bardziej posuniętą współpracę
i harmonizację gospodarczą pomiędzy Wielką Brytanią i UE.